Náměstí Bastilly (Place de la Bastille), ohraničující čtvrť Marais, je nejen nejvýznamnějším pařížským náměstím, ale i ve Francii. Place de la Bastille je typické místo, kde se odehrála Francouzská revoluce. Právě na tomto náměstí stála pověstná pevnost Bastila (nebo také bašta) postavená v letech 1370 až 1383 v době, kdy byl u moci Karel V. Pevnost byla zničena mezi lety 1789-1790. Ale půdorys pevnosti Bastily je na náměstí dosud označený řadou dlaždic. Když byl u moci kardinál Richelieu, byla přeměněna Bastila na věznici. Toto zařízení pro trestance bylo velmi obávané. Do Bastily jste se mohli dostat i bez soudního líčení, pouze na příkaz krále. Dne 16. června 1792 se rozhodlo, že na místě bývalé pevnosti bude stát náměstí Place de la Liberté (náměstí Svobody).
V roce 1793 na náměstí umístili fontánu. Roku 1794 byla na náměstí postavena gilotina, pod kterou bylo popraveno asi 75 osob. Ale na přání občanů Paříže byla gilotina přesunuta na Place du Trône-Renversé (dnes Place de la Nation) nacházející se okraji města.
Napoleon Bonaparte měl velké plány na přestavbou celé Paříže. Chtěl v roce 1808 nechat postavit na náměstí pomník ve tvaru slona. Pomník Éléphant de la Bastille (Slon z Bastilly) měl být vysoký 24 metrů a měl být odlit z děl, která byla ve válce zabavena španělskému vojsku. Architekt Jean-Antoine Alavoine začal s prací na pomníku v roce 1833. Vybudoval však pouze sádrový model podle návrhu od sochaře Pierra Charlese Bridana. Pomník roku 1846 zlikvidován. Zbyla z něj pouze kruhová základna fontány.
Uprostřed náměstí Place de la Bastille se tyčí Červencový sloup postavený v letech 1833-1840. Sloup je postaven na památku svržení monarchie Karla X. a dosazení krále Ludvíka Filipa, což se událo během Červencové revoluce v roce 1830. Jména padlých Pařížanů jsou vyryta do sloupu, jejich těla s těly padlých Pařížanů z roku 1848 jsou pohřbena v mramorovém základu sloupu. Na vrcholku sloupu stojí socha Ducha Svobody. Na vrchol sloupu vede celých vede 238 schodů.
U náměstí Place de la Bastille dále najdeme památky Opéra Bastille architekta Carlose Otta, Bassin de l’Arsenal nebo stanici metra Bastille s pozůstatky základů bývalé pevnosti.
Na náměstí Bastilly se v současné době konají různé jarmarky, koncerty, oslavy, svátky a trhy. Náměstí je oblíbeno hlavně v pátek a sobotu večer, jelikož je zde umístěných mnoho vynikajících kaváren, restaurací, kin a nočních klubů. Kromě toho, náměstí je dějištěm mnoha manifestací a demonstrací politických stran nebo odborových organizací. Od roku 1998 každou neděli odpoledne, pokud přeje počasí, na náměstí začíná veřejný běh na kolečkových a in-line bruslích, který pokračuje ostatními ulicemi Paříže. Trať je dlouhá asi 20 km.
Na náměstí Place de la Bastille vedou pařížské uličky Rue Saint-Antoine, na kterou dále navazuje Rue de Rivoli až na Place de la Concorde, Rue de la Bastille, Boulevard Beaumarchais vedoucí na Place de la République, Boulevard Richard-Lenoir, pod kterým vede Canal Saint-Martin, Rue de la Roquette vedoucí ke hřbitovu Père Lachaise, Rue du Faubourg-Saint-Antoine vedoucí na Place de la Nation, Rue de Charenton, Passage du Cheval-Blanc, Rue de Lyon vedoucí k Lyonskému nádraží, Boulevard de la Bastille a Boulevard Bourdon vedoucí po stranách Bassinu de l’Arsenal k Seině a Boulevard Henri-IV.