Hôtel de ville de Paris (Pařížská radnice) je radniční budova, která se nachází v centru města Paříže. Radnice Hôtel de ville de Paris je sídlo pařížské správy od roku 1357. V budově radnice je výstavní prostor, v němž se pravidelně konají výstavy. Radnici najdeme na pravém břehu řeky Seiny na náměstí Place de l’Hôtel-de-Ville, který je ve 4. obvodu. K budově radnice dojedete metrem. Vystoupíte ve stanici de Ville, kam jede žlutá linka číslo 1 nebo hnědá linka číslo 11. Radnice stojí na náměstí původně pojmenovaném Place de Grève, kde bývalo popraviště. Roku 1803 byl prostor přejmenován na Place de l’Hôtel-de-Ville a od roku 1982 je z něj pěší zóna.
Radnice Hôtel de ville de Paris bývala častým místem, kde se odehrávala povstání a revoluce. Například povstání Étienna Marcela, které se událo v roce 1358, dále Fronda (1648-1653), Červencová revoluce (1830), Únorová revoluce (1848), Pařížská komuna (1871), při níž radnice dokonce vyhořela, a pařížské povstání v roce 1944. Budova je od roku 1975 chráněná jako historická památka. Budova radnice sloužila také jako městská tržnice. V 16. století italský architekt Boccador navrhl renesanční palác, který měl nahradit původní starý středověká dům. Výstavba budovy radnice byla zahájena v roce 1533 a byla dokončena až v roce 1628. Mezi lety 1836 až 1850 proběhlo rozšíření budovy. Renesanční fasáda byla zachována. V době Pařížské komuny radnici podpálili komunardi v roce 1871. Budova vyhořela a s ní také městský archív. Zničena byla i městská knihovna, která shořela zase při požáru Justičního paláce na ostrově Cité. Budova radnice byla obnovena v letech 1874 až 1882 podle plánů architektů Théodora Ballu a Édouarda Deperthese.
Hlavní fasáda budovy radnice Hôtel de ville de Paris je zkrášlena sochami různých osobností, které měly vztah k městu Paříži. Byli to umělci, vědci, politici nebo průmyslníci a další. Jsou tam například sochy osobností jako Étienne Boileau, André-Charles Boulle, Eugène Delacroix, Alfred de Musset, Jean le Rond d’Alembert, Jean-Baptiste Pigalle, Henri Victor Regnault, Richelieu, Manon Roland, Théodore Rousseau, Voltaire a mnoho dalších. Na průčelí radnice je celkem 136 soch.
Place du Châtelet
K Place du Châtelet se dostanete metrem, když vystoupíte ve stanici Châtelet, kam jede světle růžová linka číslo 7, fialová linka číslo 4, žlutá linka číslo 1 nebo fialová linka číslo 14 nebo ve stanici Les Halles, do které jezdí fialová linka číslo 4. Dostanete se ta také dráhou RER, linky A, B, D, kterou dojedete na stanici Châtelet–Les Halles.
Náměstí Place du Châtelet bylo pojmenováno podle historické pevnosti Grand Châtelet, která byla postavena na obranu blízkého mostu Pont au Charge. Za vlády Napoleona I. Byla ale pevnost zničena. Ve středu náměstí Place du Châtelet je fontána- Fontána du Châtelet pocházející z roku 1858. Sloup stojící uprostřed fontány je z roku 1808 a byl postaven na památku vítězství Napoleona I.
Rue de Rivoli
Hlavním bulvárem Paříže, který vede kolem radnice je Rue de Rivoli. Se stavbou náměstí se začalo za vlády Napoleona I., tedy přesněji v roce 1811. V blízkosti stojí věž sv. Jakuba.
V blízkosti bulváru Rue de Rivoli najdeme několik známých obchodních domů. Nejvýznamnější je obchodní dům Samaritaine stojící u Nového mostu (Pont Neuf).
Forum Des Halles
Forum Des Halles je velkým obchodním střediskem. Součástí celého tohoto komplexu jsou i muzea jako Muzeum voskových figurín (Nouveau Musée Grévin), Muzeum holografie (Musée de l´Holographie) a Cousteauvo oceánografické muzeum (Océanique Cousteau) imitující podmořský svět. V blízkosti najdeme gotický kostel sv. Eustacha.