Montmartre je nejen známá čtvrť města Paříže, ale také vyvýšenina vysoká 130 metrů nad mořem. Mezi význačné památky Montmartre patří bazilika Sacré-Cœur a nejznámější francouzský kabaret Moulin Rouge. Název Montmartre vznikl z pojmenování Mont des Martyrs (Hora mučedníků), které vychází z legendy o třech mučednících (svatých Denisovi, Eleutheriovi a Rustikovi), kteří byli v polovině 3.stol.n.l. vysláni do Galie šířit křesťanství. Byli však římským prefektem postaveni před soud a odsouzeni k smrti. Legenda praví, že když kat odsekl hlavu Denisovi, stal se zázrak. Sťatý Denis zvedl svou hlavu a ušel z místa popravy ještě šest tisíc kroků, pak klesl k zemi. Na tom místě byl později postavena basilika Saint Denis.
Své ateliéry právě zde měli umělci Claude Monet, Pablo Picasso, Vincent van Gogh, nebo Salvador Dalí. Narodily se tu osobnosti, jako byl malíř Maurice Utrillo, filmový režisér Jean Renoir, spisovatel, politik a cestovatel André Malraux, herec Jean Gabin herec, režisér Marcel Carné a herec Jean-Pierre Cassel.
Montmartre se od ostatních částí Paříže liší svou architekturou a velmi úzkými uličkami. Široké pařížské ulice a celkové uspořádání města Paříže navrhl Georges-Eugène Haussmann, ale Montmartre tu prostě byl. Byla to malá vesnice připojená k Paříži.
Nejvíce malířů najdete na náměstí Place du Tertre. Dále je tu také mnoho šikovných hudebníků a spousta příjemných kaváren. Nejslavnější kabaret Moulin Rouge se nachází na 82. boulevard de Clichy pod Mortmartrem. Dostanete se sem metrem, kdy vystoupíte na stanici Blanche. Boulevard de Clichy a náměstí Boulevard de Clichy jsou velmi živá místa. Clichy je plný kabaretů, nočních podniků, barů a sexshopů. Účinkoval zde Maurice Chevalier, Josephine Bakerová, Jean Gabin, Charles Aznavour či Frank Sinatra a v hledišti se objevil i princ Waleský, později král Eduard VII. Église St-Pierre (kostel sv. Petra), je posledním pozůstatkem opatství na Montmartru. S kostelem St-Germain-des-Pres a St-Martin-des-Champs patří k nejstarším pařížským kostelům. Stavba byla zahájena roku 1134 a dokončena byla koncem 12. století. Poprvé byla stavba restaurována v 15. století. Západní fasáda je z 18. století, tři bronzové brány, které zdobí fasádu (nesoucí názvy sv. Diviš, sv. Petr a Panna Marie) jsou dílem mistra Gismondiho. Jsou z roku 1980. U kostela je hřbitov St-Pierre. Tento hřbitov je ale přístupný pouze 1. listopadu.
Basilique du Sacré-Coeur se nachází nedaleko Montmartre. Součástí baziliky je krypta s klenotnicí. Zvonice nese jeden z nejtěžších zvonů. Zvon la Savoyarde (Savojský) vážící 19 tun. Musée de Montmartre – zde je možné vidět památky na život místního lidu, dávné výstavy obrazů a tak dále.
Lapin Agile (lapin agile- mrštný králík, původní název zněl lapin á Gill – Gillův králík), což je kavárna v jedné z nejkrásnějších ulic Montmartru, v ulici St-Vincent. Je to tzv. bývalý „kabaret vrahů”. Je tak pojmenovaný podle tenkrát nového vývěsního štítu od malíře A. Gilla. V letech 1900 až 1914 jej navštěvovali mladí umělci, kteří byli často bez peněz. Například F. Car-Picasso nebo Vlaminck. Moulin de la Galette (větrný mlýn) je poslední na Montmartru. Najdeme ho stát na rohu ulice Lepic a Girardon. Na Cimetière Montmartre (hřbitov na Montmartru) jsou pohřbeny významné osobnosti, například Stendhal, Degas, Giraudoux, Sacha Guitry, A. Dumas či pravá „dáma s kaméliemi“ Alphonsine Plessiová, podle níž Dumas napsal svůj román. Na jihozápad je zde okres Pigalle. Tato oblast je proslulá prostitutkami. Také nabízí velké množství specializovaných obchodů v nástrojích na rockovou hudbu. Je tam také několik koncertních sálů, které se využívají na rockovou hudbu.